top of page
Blog
BK-judo-çizgi-sarı-04.png
Ara

Çocuklar İçin Neden Judo?

İyi bir insan yetiştirmek, iyi bir sporcu yetiştirmekten daha önemlidir. Judo sporu, bireyin başarılı olması ve toplum tarafından saygı görmesi için gereken tüm özelliklere sahiptir; disiplin, davranış, dakiklik, güç, azim, dayanıklılık ve özgüven. Toplum aynı zamanda alçakgönüllülükle kazanan ve nezaketle kaybeden kişilere de saygı duyar. Judo eğitiminde gerekli olan ve öğretilen en eşsiz özelliklerinden biri de “karşındakine saygı duymak”tır. Zamanla bu saygı, yüksek özgüven ve disipline dönüşür.


Bir savaş sanatı, dolayısı ile mücadele sporu olan judoda; çocukların dojoda sergiledikleri mücadele, gerçek hayattaki zorluklar için bir hazırlık niteliğinde. Hayatımızda, judoda olduğu gibi, her zaman kazanamayız. Öyleyse, maç yapmak ve kurallar içinde rekabet etmek çocuklara süreklilik, azim ve çözüm öğretir. En önemlisi de; kazanmanın her zaman önemli olmadığı, önemli olanın eğitime adanmışlık ve rekabet için cesaret sahibi olmaktır.


Judo’da karakter gelişimi; minderde atılma ve tekrar ayağa kalkarak mücadeleye devam etme kabiliyeti ile oluşur. Bu azim ve kararlılık çok değerlidir. Judo ile çocuklar kendi başarı veya başarısızlığının sorumluluğunu almayı öğrenirler. Notlarında, yükselmelerinde ve yarışmalarda başarı sağlamak istiyorlarsa, antrenmanlara katılmayı, hocalarını dinlemeyi, teknikleri öğrenmeleri ve minderde uygulamayı öğrenirler.

Çocukların eğlenmeyi sevdiklerini düşünecek olursak; müsabakaları kazanarak veya kuşak atlayarak başarıya ulaşmayı öğrendiklerinde bundan ne kadar keyif alacaklarını biliyoruz. Ve zamanla akranlarınca kabul ve saygı görmenin kupa ve madalyalardan daha önemli olduğunu öğrenecekler.Kendini Savunma:

Judo’nun ‘kendini savunma’ yönü de önemlidir. Ebeveynler sokaktaki tehlikeli kişiler yüzünden çocukları için sürekli endişe duyarlar. Fakat Judo ile çocuklar; form, güç, dayanıklılık, denge, çeviklik ve farkındalık kazanırlar. Müsabakalarda ve antrenmanda yaptıkları maçlar; yaklaşan tehdidi tanımak ve buna uygun olarak tepki verme konusunda becerilerini ve özgüvenlerini geliştirir.

941 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page