top of page

Kick Boks, yumruk, tekme, diz ve sınırlı clinch uygulamalarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş, teknik ve güce dayalı olan bir spordur. Egzersiz sistemi olarak uygulanabildiği gibi tam temaslı bir mücadele sporu olarak da uygulanabilmektedir.  Rakibinizi yenmek için yüksek güç gerektiren bu spor, diğer birçok spordan daha fazla enerji ve güç harcamanızı sağlar.

 

Bu sporda uzmanlaşmak isteyenler için iyi bir kondisyona sahip olmak ve eğitmenlerin her söylediklerini dikkate alarak, söylediklerini harfiyen yerine getirmeleri önemlidir. İlk birkaç ay kondisyon çalışmakla geçer. Daha sonra teknik ve taktik antrenmanlara geçilir. Tekme, yumruk, diz ve dirsek darbeleri zaman içerisinde sporcuya öğretilir. Gardını hangi durumlarda nasıl alması gerektiği anlatılır. Kick-Boks’un sadece saldırı sporu olmadığı; saldırı ve savunmanın aynı dozajda ve aynı konsantrasyonla yapılması gerektiği uygulamalı olarak gösterilir.

 

Güce dayalı olan bu sporda tekniği ne kadar iyi öğrenir ve gücünüzü o teknik üzerinde yoğunlaştırırsanız o kadar başarı sağlamanız mümkün olacaktır.   

savaşçı

Boks - Kickboks

Siyah Bandı Ambalaj
  • Tüm vücudu çalıştırır.

  • Aerobik özelliği yüksektir ve yüksek kalori harcatır.

  • Stresi azaltır. Günün stresinden kurtulmak ve deşarj olmak için birebir bir özelliğe sahiptir.

  • Koordinasyonu geliştirir. Özellikle el, göz, ayak koordinasyonunu ve uyumu geliştirir.

  • Vücudun zinde ve diri olmasını sağlayarak gerek iş hayatınızda, gerekse normal hayatınızda karşılaşacağınız iş yükü ve sorunları planlamada daha rahat düşünebilme, planlayabilme yeteneğinizi geliştirir.

  • Endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Bu sayede kişi efor sarf ederken mutlu olur.

  • El bileklerine ve ayak bileklerinize ekstra ağırlık takarak uygulama şansınız var. Bu tip bir antrenmanda, hem kardiyo hem de güç çalışması yapabiliriz.

  • Efor sarf ederken, kalp atım hızını yükseltir, vücuda hem daha fazla oksijen girer hem de yüksek oranda terleme meydana gelir. Bununla birlikte vücuttan toksinlerin atılması daha fazla olur.

  • Hızlı düşünme kapasitesini geliştirir. Bu sayede, ne zaman atak yapılması gerektiğini ve nasıl defans yapılacağını geliştirebilirsiniz.

  • Kişinin kendine olan özgüvenini artırır.

Jiu-Jitsu

Japon savunma sanatı olan Jiu-Jitsu bir saldırının, anatomik bilgi ve fizikteki kaldıraç sistemi prensibi kullanılarak bertaraf edilmesi ilkesini içerir.

 

‘Jiu’ yumuşak, ince, mülayim, ‘Jitsu’ sanat anlamına gelir.

Günümüzde Jiu-Jitsu herhangi bir mücadele durumunda nasıl hareket edileceğini öğreten müsabakasız ruh ve vücut idmanıdır. Jiu-Jitsu’da atış , kırış ve ‘rakibi’ bir yerden bir yere nakletme teknikleri çalışılır. Bunun dışında anatomik noktalara uygulanan “atemi" adi verilen vuruş teknikleri de mevcuttur.

 

Modern Jiu-Jitsu kişiye kendini savunma yanında sabır, karşısındaki kişiye davranışta incelik ve gerekli olan kendine güveni temin eder. Klasik Jiu-Jitsu’dan 19. yüzyılın sonlarında bir müsabaka sporu olan Ju-do doğmuştur.

Jujitsu Adam Eğitimi
Jujitsu Dış Mekan

Jiu-Jitsu, fiziğin olduğu kadar beynin de sağlıklı olmasını sağlar.

Beden ve zihin sağlığını geliştiren Jiu-Jitsu; tekniklerin serbest uygulanması ile bütün adaleleri çalıştırarak, nefes kapasitesin arttırır. Uygun pozisyonun elde edilmesi ya da kaybedilmemesi, vücudun kontrolüne ve dengenin ya da ağırlık dağılımının kontrolüne dayandığı için sporcu vücuduna daha iyi hakim olmayı öğrenir.

Temeli savunma sanatlarına dayanan, bedenin yanında aklını da kullanmak zorunda olunan bu sporu yapmakla sporcu kısa bir zamanda kendini daha güvenli ve güçlü hissetmeye başlar

Baştan, ayak parmağına kadar her kası aktif olarak çalıştırdığından, fiziksel yapılanmayı arttıran çok önemli bir sportif aktivitedir.

bottom of page