top of page

Ebeveyn olduğumuzda, tüm çabamız çocuğumuzu iyi bir birey olarak yetiştirmektir kuşkusuz. Beden ve zihin gelişimi, akademik ve sosyal başarısı için her türlü imkanı sağlamaya çalışırız onlara…

Günümüzün fiziksel, sosyal çevre ve teknolojik koşulları altında, çocuklarımız ne yazık ki koşup oynayamadıkları, bedensel gelişimlerini sağlayamadıkları fanus ortamlarda; telefon, tablet ve bilgisayarla, spordan ve sosyalleşmeden uzak yetişiyorlar. Bu koşullar altında, çocuğumuz öyle bir yolda yürümeli ki; hem beden ve zihinsel gelişimi sağlıklı olsun, hem de başarılı, erdem ve değer sahibi güçlü bir birey olarak yetişsin. Bu yol; uluslararası birçok kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin; bireylerin gelişim açısından en uygun spor olarak tavsiye ettikleri ve destekledikleri JUDO’dur.

Judo bir yaşam yoludur...

İyi bir insan yetiştirmek, iyi bir sporcu yetiştirmekten daha önemlidir. Judo sporu, bireyin başarılı olması ve toplum tarafından saygı görmesi için gereken tüm özelliklere sahiptir; disiplin, davranış, dakiklik, güç, azim, dayanıklılık ve özgüven. Toplum aynı zamanda alçakgönüllülükle kazanan ve nezaketle kaybeden kişilere de saygı duyar. Judo eğitiminde gerekli olan ve öğretilen en eşsiz özelliklerinden biri de “karşındakine saygı duymak”tır. Zamanla bu saygı, yüksek özgüven ve disipline dönüşür.

IMG_20190210_105740.jpg

Bir savaş sanatı, dolayısı ile mücadele sporu olan Judo’da; çocukların dojoda sergiledikleri mücadele, gerçek hayattaki zorluklar için bir hazırlık niteliğinde. Hayatımızda, judoda olduğu gibi, her zaman kazanamayız. Öyleyse, maç yapmak ve kurallar içinde rekabet etmek çocuklara süreklilik, azim ve çözüm öğretir. En önemlisi de; kazanmanın her zaman önemli olmadığı, önemli olanın eğitime adanmışlık ve rekabet için cesaret sahibi olmaktır.

Judo’da karakter gelişimi; minderde atılma ve tekrar ayağa kalkarak mücadeleye devam etme kabiliyeti ile oluşur. Bu azim ve kararlılık çok değerlidir. Judo ile çocuklar kendi başarı veya başarısızlığının sorumluluğunu almayı öğrenirler. Notlarında, yükselmelerinde ve yarışmalarda başarı sağlamak istiyorlarsa, antrenmanlara katılmayı, hocalarını dinlemeyi, teknikleri öğrenmeleri ve minderde uygulamayı öğrenirler.

 

Çocukların eğlenmeyi sevdiklerini düşünecek olursak; müsabakaları kazanarak veya kuşak atlayarak başarıya ulaşmayı öğrendiklerinde bundan ne kadar keyif alacaklarını biliyoruz. Ve zamanla akranlarınca kabul ve saygı görmenin kupa ve madalyalardan daha önemli olduğunu öğrenecekler.

Judo’nun ‘kendini savunma’ yönü de önemlidir. Ebeveynler sokaktaki tehlikeli kişiler yüzünden çocukları için sürekli endişe duyarlar. Fakat Judo ile çocuklar; form, güç, dayanıklılık, denge, çeviklik ve farkındalık kazanırlar. Müsabakalarda ve antrenmanda yaptıkları maçlar; yaklaşan tehdidi tanımak ve buna uygun olarak tepki verme konusunda becerilerini ve özgüvenlerini geliştirir.

IMG_20190504_101312.jpg

JUDO DEĞERLERİ

Saygı, Nezaket, Takdir, Kendine Hakim Olma, Dayanışma, Dürüstlük, Dostluk, Sabır, Cesaret, Tevazu, Ciddiyet

 

Bu değerler ışığında, Judo çocuklara birçok hayat dersi öğretir ve onlara güçlü bir karakter kazandırarak ergenlik ve yetişkin dönemlerine hazırlar.

IMG_20190203_091353.jpg

Bir disiplin sporu olan JUDO çocukların ve gençlerin;


Sorumluluk duygularını geliştirir,
Bedensel ve ruhsal gelişimini destekler,
Eylemlerinin getireceği sonuçların  bilincine varmalarını öğretir,
Başkalarına ve çevrelerine özen göstermelerini sağlar,
Kendi kendilerini denetleme mekanizmalarını güçlendirir,
Fiziksel gücü geliştirir ve doğru kullanmayı öğretir,
Yakın çevredeki insanlara karşı saygılı olmayı öğretir,
Düşünerek ve denetimli davranışı ön plana çıkarır,
Özgüvenin güçlenmesini sağlar,
Bedensel ve zihinsel enerjiyi bilinçli kullanmayı öğretir,
Sürekli ve yoğun yüzleşme yeteneği kazandırır,
Çocukların birbiri ile olumlu sosyal ilişkiler içine girmesini sağlar,
Enerjisini doğru yolda kullanmayı öğretir,
Çocuğu stresten uzak tutar,
Almış olduğu “do” disiplini sayesinde okuldaki ve hayattaki başarısı artar.

bottom of page