top of page
pano - SON (7).png

Jimnastik sporu, çocukların fiziki gelişimini destekleyerek estetik bir görünüme sahip olmalarını sağlamaktadır. Ayrıca boy, kilo ve vücut kas kitleleri gibi değerlerin dengeli olmasını etkileyecek bir spordur.

Jimnastik hem kız hem de erkek çocuklara hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan özellikle başlama yaşı 3 yaş olduğu için tüm sporların öncesinde yer alabilen, tüm çocuklara yönelik olimpik bir branştır. Jimnastik çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını, boylarına göre kilo ve vücut kas kitlelerini dengelemelerini sağlamaktadır. Jimnastik branşı tüm spor branşlarının temelini oluşturur. Bu temel eğitimi almış olan çocuklar ileride branş değişikliği yaptıklarında dahi, herhangi bir bireysel veya takım sporuna bir adım önde başlayacaklardır.

 

Kısacası jimnastik, denge, kuvvet, çabukluk, esneklik, el-göz / sinir-kas koordinasyonu, kontrol ve bedenini bilinçli bir şekilde kullanabilme yeteniği kazandırmaktadır.

Jimnastiğin Faydaları

Jimnastik sporu, spor dalları için bir altyapı görevi gören bir spordur. Doğru bir program uygulanarak, çocuklarda koordinasyon, esneklik, çabukluk ve kuvvet gibi fiziksel özelliklerinin gelişmesini sağlar. Ayrıca fiziksel uyumun sağlanması için de ideal bir spordur. Bunlarla beraber;

  • Duruş bozukluklarının giderilmesi konusunda yardımcı olur

  • Denge sorunu ortaya çıkan çocuklar için olumlu gelişmeler sağlar

  • Çocukların daha sosyal olmasını sağlar. Ayrıca daha dışa dönük olması konusunda da imkân tanır.

  • Çocukların, yaşıtlarına oranda daha girişken ve aktif olmasına etki eder

  • Hiperaktif çocukların daha sakin davranmasını sağlar

  • Sporun genel olarak kattığı sorumluluk bilincini aşılar

  • Farklı alanlarda da başarı göstermesine yardımcı olur

  • Vücutlarını daha etkin ve dengeli kullanmasını sağlar

Kısacası; jimnastik sporu sayesinde denge, çabukluk, sinir-kas koordinasyonu, beden kontrolü, esneklik ve kuvvet gibi birçok yetenek ve özellik kazanılmış ve geliştirilmiş olur.

bottom of page